Usuwanie starych powłok z mebli

Gdy zamierzamy pomalować mebel, wiąże się to z wcześniejszym przygotowaniem powierzchni, którą chcemy poddać obróbce.
Żeby efekt był zadowalający, szczególnie trzeba zwrócić uwagę na prawidłowe przygotowanie elementu. W przeciwnym razie mogą pojawiać się problemy w dalszych częściach prac z tytułu nieprzyłożenia się do tych czynności.
Zazwyczaj najpierw musimy pozbyć się starych powłok lakierniczych. Gdy nie usuniemy starych powłok wszystkie ich wady będą widoczne przez położoną przez nas farbę, a przyczepność elementu będzie gorsza. Opcji do wyboru jest kilka:

Główne metody

  • Pierwszą możliwością jest zeszlifowanie starych warstw papierem ściernym. Najlepiej będzie do tego używać szlifierki, natomiast jeśli takowej nie posiadamy, możemy szlifować ręcznie. Niestety warstw może być kilka, a wtedy proces szlifowania może okazać się bardzo żmudny i nieopłacalny. Jeśli zdecydujemy się na tę metodę, należy pamiętać, że zaczynamy pracę papierem o wysokim stopniu agresywności i stopniowo przechodzimy do łagodniejszych gradacji.
  • Następnym rozwiązaniem jest użycie cykliny do drewna. W tym przypadku mechanicznie zdzieramy starą farbę, używając do tego ostrza. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż nie ingeruje to w zły sposób w drewno. Ponadto sama cyklina jest tania w porównaniu z innymi metodami.
  • Trzecim sposobem jest użycie opalarki i szpachelki. Dzięki bardzo wysokiej temperaturze, jaką generuje opalarka podgrzewamy starą warstwę lakierniczą, która staje się miękka. Wtedy za pomocą szpachelki z łatwością jesteśmy w stanie ją zdjąć. Tutaj szpachelkę możemy zastąpić dowolnym narzędziem, które poradzi sobie z tym zadaniem.
  • Ostatnią propozycją na tej liście są specjalistyczne preparaty do usuwania starych powłok. Po nałożeniu preparatu na mebel, farba przestaje trzymać się podłoża, a my w łatwy sposób możemy się jej pozbyć. Przy użyciu tego typu środków należy trzymać się zaleceń producenta. Niestety jest to produkt chemiczny, a co za tym idzie trzeba uważać, żeby nie uszkodzić struktury drewna. Bądź co gorsze, samemu nie zrobić sobie krzywdy przez np. podrażnienie skóry.

Podsumowanie

Podsumowując, dróg w jaki sposób możemy usunąć stare warstwy lakiernicze lub inne, jest wiele. Mamy pełną dowolność wyboru, bo każdą z tych metod jesteśmy w stanie uzyskać pożądany efekt. Oczywiście, mają one swoje wady i tak np. szlifowanie wydaje się najmniej opłacalną opcją (w dalszej części prac po usunięciu powłoki, element będzie trzeba przeszlifować niezależnie od wybranej metody¹). Preparaty do usuwania starych powłok i opalarka nieumiejętnie użyte mogą zaszkodzić naszemu drewnu lub nam samym. Niewątpliwą zaletą wszystkich metod jest to, że przy odrobinie pracy osiągniemy zamierzony rezultat, a o to w końcu chodzi.

Jeśli nie są Państwo pewni swoich umiejętności, nie mają możliwości lub po prostu chcą oddać swój mebel w ręce specjalistów, nasza firma służy pomocą.
Zapraszamy do kontaktu.

Następny temat na blogu jaki poruszymy to szlifowanie i matowienie powierzchni¹

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *